Binali Yıldırım Biyografisi Kimdir
Binali Yıldırım Biyografisi Kimdir

Binali Yıldırım Biyografisi Kimdir

Turkiye Cumhriyetimizin Başbakanı Sayin Binali yildirim hayatı hikayesini ve dogum yerini ve yaşantisinda bazi örnekler vererek sizler icin saYİN BİNALİ YİLDİRİM biyografisini hazırladik

1990 ve 1991 yılları arasında İsveç’te bulundan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi alan Yıldırım, bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu
20 Aralık 1955; Refahiye, Erzincan), Türk siyasetçi, AK Parti’nin üçüncü genel başkanı ve Türkiye’nin 27. başbakanı.
Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevine Mayıs 2016’da başladı.
Başbakanlık görevinden önce 2002–2013 ve 2015–2016 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görevlendirildi. Ayrıca 2014 ve 2015 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı.
Yıldırım, 2002 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti’nin İstanbul milletvekili seçilmeden önce 1994 ve 2000 yılları arasında İstanbul Deniz Otobüsleri’nde genel müdür olarak görev yaptı.
Abdullah Gül tarafından kurulan 58. ve 59. hükûmetlerde ulaştırma bakanlığına getirilerek Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren gibi birçok projeyi yönetti.
2004’teki Pamukova tren kazası sonrasında ağır eleştirilere maruz kaldı.
2013’te hükûmetteki görevinden ayrılan Yıldırım, 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den İzmir’de belediye başkan adayı olsa da seçilemedi.
Partisinde uygulanan üç dönem kuralından dolayı Haziran 2015 genel seçimlerine katılamadı ancak Kasım 2015’teki genel seçimlerde kuralın esnetilmesiyle tekrar meclise girdi ve 64. Hükûmet’te tekrar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak yer aldı.
Ahmet Davutoğlu’nun istifası üzerine Mayıs 2016’da yapılan olağanüstü kongrede partisinin genel başkanı seçilerek 65. Hükûmeti’te başbakanlık görevine başladı. Başbakanlığının ilk aylarında ülkesinde bir darbe girişimi gerçekleşti.
Orta öğrenimini 1970 yılında Piri Reis Ortaokulunda, lise öğrenimini 1973 yılında Kasımpaşa Lisesinde tamamlamasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı.
Akabinde 1978 ve 1993 yılları arasında Türkiye Gemi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.
2013’te Yıldırım, kamuoyunda 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları soruşturmasında ismi geçen bakanlar arasında yer aldı.
Erdoğan’ın yakın bir destekçisi olması sebebiyle muhalefet tarafından “düşük profilli başbakan” olarak tanımlanmaktadır.
Yıldırım, kendisinin hükûmetinin ilk hedefinin Türkiye’ye başkanlık sistemi getirmek ve yeni bir anayasa hazırlamak olduğunu belirtmiştir.