Devlet Bahçeli Biyografisi Kimdir
Devlet Bahçeli Biyografisi Kimdir

Devlet Bahçeli Biyografisi Kimdir

Bu sayfamizda sizlere MHP genel başkani devlet bahceli hayatını ve kısa bir ögecmişini sizler icin hazırlamiş bulunmaktayiz..

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar MHP Osmaniye milletvekili olarak meclise
Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde doğdu. Babasının adı Salih, Osmaniye’nin tanınmış çiftçi ve tüccarlarındandır, ve annesinin adı Samiye’dir.
Fettahoğulları olarak bilinen geniş ve köklü bir Türkmen ailesine mensup olan Bahçeli, ailenin 4 çocuğundan biriydi. Babasının ilk evliliğinden olan 2 kardeşi vardır.
Sol ideolojiye sahip bir ailede yetişen Bahçeli’nin babası Cumhuriyet Halk Partili ve İsmet İnönü hayranıdır.
girmiştir.
Politikaya girmeden önce Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla ilgilenen ve bu alanlarda çalışmalar yapan Bahçeli, Alparslan Türkeş’in vefat etmesinin ardından yapılan kongrede MHP Genel Başkanı seçilmiştir.
İlk defa 1999 Türkiye genel seçimleri’nde MHP Osmaniye milletvekili olarak meclise girmiştir.
2002 Türkiye genel seçimleri’nde partisi baraj altında kalınca genel başkanlık görevinden istifa etmiştir fakat 2003 yılında yapılan kongrede genel başkanlığa tekrar seçilmiştir.
MHP’nin Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde %4,39 oy kaybederek %11,90’a gerilemesinin ardından 547 delege olağanüstü kurultay taleplerini MHP Genel Merkezine iletmiş fakat Bahçeli, kurultay çağrılarını reddetmiştir.
Muhalifler partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açmış, 19 Haziran 2016 tarihinde bir kurultay yapılmıştır ve parti tüzüğündeki ‘olağanüstü kurultaylarda genel başkan seçimi yapılmasını’ engelleyen madde değiştirilmiştir.
Fakat Yargıtay’ın kararıyla yapılan bu değişiklikler durdurulmuştur.
1 Ocak 1948, Osmaniye Türk ekonomist, siyasetçi, Milliyetçi Hareket Partisi MHP genel başkanı ve eski Başbakan yardımcısı.
Ülkü Ocakları’nın kurucularından olan Bahçeli, 6 Temmuz 1997 tarihinden beri yaklaşık 19 yıldır MHP genel başkanlığı görevini sürdürmektedir.
1999 ve 2001 yılları arasında Bülent Ecevit tarafından kurulan Koalisyon hükümeti’nde başbakan yardımcısı olarak yer almıştır.
2002 Türkiye genel seçimleri hariç 1999 ve 2014 yılları arasında yapılan tüm genel seçimlerde MHP Osmaniye milletvekili olarak meclise girmiştir.